Potrójna z Krzeszowa Dolnego

/, Galeria/Potrójna z Krzeszowa Dolnego

Jak dobrze rozpocząć nowy sezon wycieczek górskich? Podajemy przepis na tajemny a skuteczny „eliksir”, który przyrządziliśmy na wyprawie na Potrójną w Beskidzie Małym w ilości na cały 2023 rok!

Zbierz cztery garści sympatycznych uczestników, umieść w wygodnym busie, koniecznie czerwonym (czerwone pojazdy są najszybsze 😊), a za kierownicą dodaj uśmiechniętego i pełnego energii szofera (pozdrawiamy!) 😊

Przenieś się na miejsce startu – do Krzeszowa Dolnego -, po czym poinformuj o kierunku poszukiwań pozostałych składników „eliksiru” i czym prędzej zrób pierwszy krok na ścieżce.

Smakuj początkowo jesienny krajobraz

i doprawiaj go różnymi szczegółami pojawiającymi się na szlaku,

a gdy znajdziesz nieco śniegu, podgrzej „eliksir”, robiąc grupowe zdjęcie.

A zaraz obniż temperaturę, zauważając niewielką ilość białego puchu w połowie stycznia ☹

Następnie zejdź ze szlaku południowym stokiem Smrekowicy i kieruj się w stronę dobiegającego szmeru – tak urokliwie szepcze największy (4 m szerokości x 5 m wysokości) wodospad w Beskidzie Małym – Dusica, lokalnie zwany również Dusiołkiem.

Skomplementuj go, doceń, pochwal i oczaruj na tyle, byś mógł ukradkiem zaczerpnąć jego magicznej wody w ilości wystarczającej na 0,7 litrowy termos (od tej pory uważaj, by moc wodospadu i grawitacja nie „ściągnęła” zawartości pojemnika z powrotem do Dusicy!). Ponownie zrób pamiątkowe zdjęcie.

W kolejnym kroku podejdź ok. 50 m w górę do Groty Komonieckiego, która stanowi pomnik przyrody nieożywionej,

i sprawdź, czy skrywa przepiękne formacje lodowe – stalaktyty i stalagmity, widziane przez nas ostatnio na początku lutego 2022 roku.

(zdjęcie archiwalne z poprzedniego roku)

Delikatnie ułam dwa kryształowe nawisy i pół nacieku, dodaj do „eliksiru”. Gdyby zabrakło tego lodowego składnika, możesz zastąpić go solidną szczyptą dymu i dwoma chlustami ciepła z rozpalonego pod kontrolą ogniska.

Nadmiar żaru wykorzystaj do ogrzania się, upieczenia pysznych kiełbasek i zgrillowania na złoto lub czarno (jak, kto lubi) siedmiu kromek chleba (dziękujemy organizatorom!) 😊

Pozostań przy ognisku odpowiednią ilość czasu, w razie potrzeby przygarnij do grona spotkanych zimowych wędrowców (pozdrawiamy!) 😊

Potem skieruj się w stronę szlaku, a dokładnie na Rozstaje pod Mladą Horą i dalej na Łamaną Skałę. Tutaj zerwij widok ze szczytu i dodaj do mieszanki, wraz z pięcioma uściskami Bandalfa Białego 😉

Kontynuuj aż do Chatki pod Potrójną, a w niej zamów do „eliksiru” to, na co masz apetyt.

Zanim wyjdziesz, koniecznie sprawdź, jak się miewa Kubuś Puchatek 😉

Na koniec wykorzystaj miękkie i ciepłe promienie zimowego popołudniowego słońca i dosyp je do zdjęć przy Zbójnickim Oknie.

Sporą łyżkę kolejnego niezbędnego sekretnego składnika „eliksiru” znajdziesz na punkcie widokowym i na Potrójnej (884 m n.p.m.).

A gdy skierujesz się na metę – Przełęcz Kocierską – „eliksir” będzie gotowy.

Podawaj z różowo-pomarańczowym lukrem nieba tuż po zachodzie słońca.

Pełna galeria z wycieczki:

Fot.: Damian Malcharek, Zygmunt Haręza, Krzysztof Siarka

Opracowanie tekstu: OK

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.