Wielki Krywań – Mała Fatra

/, Galeria/Wielki Krywań – Mała Fatra

Velký Kriváň (1709 m npm) jest najwyższym szczytem Małej Fatry, która jest uznawana za jedno z najpiękniejszych pasm górskich na Słowacji. Charakterystyczną cechą są rozległe, bardzo widokowe polany pasterskie.

Z miejscowości Šútovo wyruszyliśmy zielonym szlakiem kwadrans po godzinie ósmej, krętą ścieżką wśród mgieł. Trzeba było uważać, bo szlak w niektórych miejscach był słabo oznakowany i można się było zapędzić za daleko leśną drogą gospodarczą. Po osiągnięciu wysokości 1100 m n.p.m., po wyjściu na polanę ukazał nam się przepiękny widok morza mgieł. Nie obyło się bez sesji fotograficznej z tym pięknym tłem. Dalej zielonym doszliśmy do Chaty pod Chlebem, która niestety była w remoncie. Przywitały nas tylko dwa przyjacielskie schroniskowe koty, gospodarze terenu. Od schroniska podzieliliśmy się na dwie podgrypy: część osób posza dalej zielonym w stronę Krywania, większość zdecydowała się żółtym i czerwonym szlakiem zdobyć dodatkowo Chleb. W drodze na Krywań wszyscy spotkaliśmy się jeszcze w budynku górnej stacji kolejki gondolowej Vrátna – Chleb, można było coś zjeść i się napić. Dalej wspólnie ruszyliśmy na Wielki Krywań. Na szczycie swoją legitymację członkowską odebrała nowa członkini Asia 🙂 Mieliśmy też okazję zobaczyć start paralotni 🙂 Ech, polatać sobie nad Małą Fatrą! 🙂

Z Wielkiego Krywania dalej czerwonym szlakiem przez Pekelnik ruszyliśmy na Mały Krywań, delektując się przepięknymi widokami. Wielu uważa Małą Fatrę za jedno z najpiękniejszych pasm górskich – nie bez powodu. Z Małego Krywania zeszliśmy szlakiem niebieskim do miejscowości Sučany. Trasa bardzo malownicza. Żałujemy trochę braku widoków z Wielkiego Krywania – trzeba będzie tu wrócić 🙂 Wycieczka bardzo udana.

Fot. Sebastian Łasaj

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.